Néhány szóban a távhőszolgáltatásról
Lakást vásárolt és nem lakott még távfűtött egri lakásban? Ha igennel válaszol erre a kérdésünkre, akkor érdemes figyelmesen elolvasnia az alábbi tájékoztatót, melyet Önnek készítettünk azért, hogy segítsünk eligazodni a távhőszolgáltatás fogalmai között. További részletesebb tájékoztatót talál Üzletszabályzatunkban, Ügyfélszolgálati Irodánkon.
A távhőszolgáltatásról szóló törvény alapján megkülönböztetünk:
Egyedi mérés szerinti távhőszolgáltatást, amikor a lakás egy csatlakozási pontról van ellátva, az összes radiátort egy vízszintes körre fűzik fel és a lakás fűtési célú hőfogyasztását, továbbá a vízmelegítéshez szükséges hőt is hőmennyiségmérő méri. Ilyen megoldás jelenleg Egerben nincs.
Hőközponti mérés szerinti távhőszolgáltatást, amikor az épület összes hőfogyasztását a hőközpontban mérik. Egerben kizárólag hőközponti mérés szerinti távhőszolgáltatás van.
Hőközponti mérés esetén a tulajdonosi közösség egymás közti megállapodása dönti el, hogy a mért fogyasztás díjának kiegyenlítése együttesen vagy lakásonként külön-külön történik. Együttes díjfizetés esetén a szolgáltató egy összegben számláz a felhasználónak (társasháznak, lakásszövetkezetnek stb.) és nincs tudomása a díjmegosztásról és a díjfizetőkről.
Külön-külön történő díjfizetés esetén az épület egészére megállapított díj megosztása és a megosztás szerinti számlázás a távhőszolgáltató feladata, de a tulajdonosok által meghatározott arányok szerint.
A távhőszolgáltatásra a tulajdonosok nevében a fogyasztói közösség megbízottja köt Általános Közszolgáltatási Szerződést. Ennek 1. számú melléklete tételesen felsorolja a díjfizetők- az ingatlan mindenkori tulajdonosa(i), akik között a szolgáltatási díjat meg kell osztani - adatait (név, cím, stb.). Tulajdonos-változás esetén e mellékletet módosítani szükséges, amire a Bejelentő lap szolgál, amit a szerződést kötő közösség képviselőjének is alá kell írnia.
A távhőszolgáltatásért fizetendő díjak
A távhőszolgáltatásért alapdíjat és hődíjat kell fizetni. Az együttes alapdíj a szolgáltató állandó költségeire (szolgáltatói berendezések üzemeltetése, fenntartása, stb.) fedezetet nyújtó szolgáltatási díj. A hőfogyasztás nagyságától független, tehát akkor is meg kell fizetni, ha a fogyasztó hőt nem vételez. Az alapdíj éves díj, amelyet a fogyasztónak a használatában álló, fűthető helyiségek légtérfogata után havonta egyenlő részletekben kell megfizetni.
A hődíj a hőközpontban mért távhő mennyiségéért fizetendő díj, tehát a hőfogyasztás nagyságától függ. A fogyasztók kérésére a mért hőmennyiséget a szolgáltató fűtési és vízmelegítési célú hőre osztja (fűtési hődíj és vízmelegítési hődíj). A vízmelegítési hődíj a melegvíz előállításához használt hidegvíz díját nem tartalmazza.
A számlázás
A havi számlák a tárgyhavi alapdíjat- és hődíjat tartalmazzák.
Hődíj esetében a szolgáltató havonta a megelőző elszámolási időszak fogyasztásából számított részletet számlázza, ami fűtés esetében a szerződést kötő közösség választásától függően hat- vagy tizenkét havi számlázás lehet. A közösség erre vonatkozó választása egy elszámolási időszakra érvényes. A számlákat az azokon feltüntetett fizetési határidőig kell megfizetni. Késedelmes fizetés esetén a szolgáltató késedelmi kamatot számít fel.
Évenkénti hőenergia elszámolás
A lakóközösség által ténylegesen elfogyasztott hőenergiával a szolgáltató évente egyszer számol el. Az elszámolási időszak minden év július 1-től, következő év június 30-ig tart.
A hőenergia elszámolás során a távhőszolgáltató megállapítja az elszámolási időszakban leszámlázott hődíj részletek összegének és a felosztásból a lakásra jutó hőenergia díjának különbözetét. Az elszámolásról lakásonként a számla mellékletét képező, részletes értesítő készül.
Éves hőenergia elszámolás pénzügyi rendezése
• Befizetendő elszámolási különbözet esetén a szerződésben meghatározott fizetési mód szerint egyenlíti ki az ügyfél a számláját.
• Visszafizetendő elszámolási különbözet esetén az alábbi eljárást alkalmazzuk:
a. Amennyiben az elszámolást megelőző hó végén az ügyfél egyenlege hátralékot mutat, a túlfizetés nem kerül kifizetésre.
b. Az 3.000,- Ft és az az alatti túlfizetés esetén a távhoszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény végrehajtására kiadott 157/2005. (VIII.15.) Korm. rendelet 3. melléklet 20.3.a pontja szerint járunk el:
"a) 3.000,- forintot meg nem haladó összeg esetében a díjfizetőt megillető összeget a felhasználó vagy a díjfizető következő számlájában számolja el,"
• Hátralékos ügyfelek esetén amennyiben az elszámolási különbözet összege meghaladja a hátralék összegét, úgy a következő részidőszaki számla összegét is figyelembe vesszük és előjel helyesen rendezendő az így képződött egyenleg összege (befizetés, vagy visszautalás)
• A nem-hátralékos ügyfelek esetén a magas pénzforgalmi költségek elkerülése érdekében az éves elszámolás negatív (visszafizetendő) összege összevonásra kerül a következő részidőszaki számla összegével.
A visszafizetendő összeget banki átutalással (csoportos beszedés és átutalás esetén) vagy postai úton visszafizetjük.
Hogyan történik a díjmegosztás?
A közösség által elfogyasztott fűtési célú hőmennyiség szétosztása történhet: légtérarányosan, költségosztó készülék, egyedi (lakás) mérőkészülék alapján.
Amennyiben a radiátorokon nincs fűtési költségmegosztó felszerelve, akkor az egyes lakásokra jutó mennyiséget a lakások fűthető légtérfogata határozza meg.
Amennyiben a radiátorokra fűtési költségmegosztó készülékeket szereltettek fel, akkor a fűtési célú hőmennyiséget - a leolvasott skála értékek alapján - a közösséggel szerződésben álló, költségmegosztást végző cég osztja szét az egyes lakások között.
Amennyiben a felhasználói vezetékhálózatra, egyedi lakás mérőkészülék van felszerelve a mért hőfogyasztási értékekkel arányosan kell megosztani.
A költségmegosztás nem hőszolgáltatói feladat. A költségosztási eredményeket a közösség megbízottja adja meg a hőszolgáltatónak a közszolgáltatási szerződésben foglaltak szerint.
Figyelem: a fűtés befejeztével saját érdekében gondoskodjon arról, hogy fűtési költségmegosztójának leolvasása és cseréje megtörténjen, ugyanis ha ezt elmulasztja, akkor a közösségnek. jogszabályi felhatalmazás alapján - joga van becsült fogyasztást megállapítania.
A közösség által elfogyasztott vízmelegítési célú hőmennyiség a lakások melegvíz fogyasztása szerint oszlik meg az egyes lakások között. A melegvíz fogyasztási adatokat (m3) ugyancsak a közösség megbízottja adja meg a hőszolgáltatónak.
A közösség képviselőjétől származó fogyasztási adatokat a hőszolgáltató sem fűtés sem melegvíz esetén nem ellenőrzi, nem módosíthatja, azok helyességéért felelősséget nem vállal. A téves adatszolgáltatásból származó károk megtérítésére nem kötelezhető. A díjmegosztási arányok utólagosan csak számítási hiba esetén, a tulajdonosi közösség képviselőjének a távhőszolgáltatóhoz írásban történt bejelentésére módosíthatók.
A távhődíjak megosztása régi és új tulajdonos között
Számlázás módosítását, ha a tulajdonos személyében bekövetkezett változástól számított 15 napon belül nem történt meg a bejelentés, legkorábban a bejelentés beérkezése időpontjától lehet igényelni a szolgáltatótól.
A tulajdonos változást a régi és új díjfizető együttes megjelenésével kell bejelenteni.
A bejelentés a távhőszolgáltató által rendszeresített nyomtatványok kitöltésével és leadásával válik érvényessé.
Díjfizetői jogviszony megszűnésekor a távhőszolgáltató a távozó díjfizetővel a rendelkezésre álló adatok alapján számol el az Üzletszabályzat előírási alapján. Az elszámolásról a távhőszolgáltató számlát készít.
Tulajdonos-változás esetén az új tulajdonos erre vonatkozó igénybejelentésének hiányában a havi részleteket változatlan összegben számlázzuk tovább. Az új tulajdonos azonban kérheti a szolgáltatótól saját fogyasztási szokásaihoz jobban igazodó fűtési-és vízmelegítési hődíj részlet megállapítását. E hődíj részletek a következő hőelszámolásig maradnak érvényben, mert a jogszabályok a hőelszámolás során új, a megelőző elszámolási időszak átlagfogyasztásából számított részletek megállapítását írják elő.
Hődíj részlet módosítása
A részfizetések megállapítása a helyi díjrendelet (EMJV Önkormányzat 43/2005 (XII. 16.) sz. rendelete) előírása szerint, a megelőző elszámolási időszak tényleges fogyasztási adatai alapján történik.
Kellő indoklás alapján, a díjfizető kérheti a távhőszolgáltatótól az erre a célra rendszeresített „Havi hődíj részlet módosítása” című nyomtatványon a megállapított havi fűtési és vízmelegítési hődíj részlet módosítását.